Yüzyıllar Yaşa 23 Nisan

Yüzyıllar Yaşa 23 Nisan

23.04.2020 253

        Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışının 100. Yıldönümünü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı milletçe kutlamanın gururunu ve mutluluğunu yaşamaktayız. Şanlı milletimizin başlattığı kurtuluş mücadelesinin neticelerinin ete kemiğe büründüğü yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi,  açılışıyla milletimize adeta bayram sevinci yaşatmıştır. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu mutlu günü "Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı" olarak geleceğimizin teminatı olan çocuklara hediye etmiş, böylece gelecek nesillere olan sevgi ve güvenini göstermiştir. 

        23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutlarken çocukların neşe içinde, güvenli ve özgür yaşayabilmelerinin temelinde Meclisimizin ve Milli Egemenliğimizin olduğunu unutmamalıyız.  23 Nisan milli egemenliğin değerini bilerek milletimize inanmak,  milletçe el ele tutuşmak; güvenle, azimle ve sevinçle mutlu yarınlara yürümek demektir. Türkiye'de her çocuk 23 Nisan demektir. İşte bu yüzden bugünün anlamını çok iyi idrak etmeli, çocuklarımıza anlatmalı ve bu bayramı her zamankinden daha büyük bir coşkuyla kutlamalıyız.

         Sevgili çocuklar!

         Bütün dünyayı etkisi altına alan salgın hastalık yüzünden bu bayramı hayal ettiğimiz gibi sokaklarda, tören alanlarında ve okullarımızda kutlayamıyor olabiliriz;  ama bu bizim bayram sevincimizden bir şey eksiltmemelidir. Aksine bu sevincimizi evlerimizde ve gönüllerimizde daha da coşkuyla kutlamalıyız;  çünkü dünyanın ilk ve tek çocuk bayramı olan 23 Nisan, milli egemenliğimizin göstergesi olan Meclisimizin açılışını da temsil etmektedir. Tüm dünyaya örnek olan insani duruşumuzu millet iradesinden aldığımız güçle gösteriyoruz. Sizlerin mutlu, sağlıklı ve güvende yaşamanızın teminatı da bu güçtür.

         Sevgili çocuklar!

         Yakında yine hep birlikte olacağız. Okullarımızda öğretmenlerimizle ve arkadaşlarımızla beraber hem öğrenecek hem eğleneceğiz. En güzel şarkıları söyleyip en sevdiğiniz oyunları oynayacağız. Bütün bayramlarımızı gururla, heyecanla ve coşkuyla kutlayacağız. Biz devlet ve millet olarak el ele vererek bu zor günleri de aşacağız. Sizin cıvıl cıvıl sesleriniz okullarınızda, sokaklarda yankılansın ve tüm hayalleriniz gerçek olsun diye çok çalışıyoruz ve çalışacağız. İşte o güne kadar coşkumuzu canlı tutarak 23 Nisan'ı ve Milli Egemenliğimizin 100. Yılını sevinç ve gururla kutlayalım. Sizlerin ilim ve teknolojinin öncülüğünde, manevi değerlerimizi sahiplenen, milli ideallerimizi yücelten bir anlayışla mutlu bir şekilde yetişmeniz en büyük arzumuzdur. Sizler bizim geleceğimiz ve umudumuzsunuz. Gelecek size emanet. Bizler sizin gülen gözlerinizle yarınlara inanıyoruz. Sizler de inanın. Bugün sizindir, gelecek sizindir, bu kutlu bayram sizindir; din, dil, ırk ayrımı olmadan tüm dünya çocuklarınındır.

         Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, Kurucu Meclisimizin kahraman üyelerini ve milli mücadelede emeği geçen şanlı ecdadımızı minnet, şükran ve rahmetle anıyorum. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışının 100. Yılını ve Cumhuriyetimizin teminatı olan çocuklarımızın ve tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutluyoruz.