"EBA ASİSTAN" UZAKTAN EĞİTİMDE CEVAPSIZ SORU BIRAKMAYACAK

"EBA Asistan", kullanıcı sorularına anında yanıt vermek, sorunları çözmek ve sistemin en etkili şekilde kullanılmasını sağlamak amacıyla hayata geçirildi.

02.05.2020 474

"EBA Asistan" sayesinde öğrenci, öğretmen ve veliler; şifre alma, şifre yenileme, ders programı sorgulama, sınavlarının durumunu öğrenme, öğretmenlerle görüşme, ders tekrarı yapma gibi konulardaki sorularını sosyal platformlarda, sanki canlı bir kişiye soru soruyormuş gibi yazarak anında yanıt bulabiliyor.

"EBA Asistan", kural tabanlı chatbotlardan farklı olarak yapay zekâ teknolojilerinin ağırlıklı kullanıldığı bir asistan olarak öne çıkıyor. Türk mühendislerin doğal dil işleme ve makine öğrenmesi teknolojilerini kullandığı ve şimdilik olası kullanıcı sorularını yanıtlayacak "EBA Asistan", soru sorulmaya devam ettikçe daha fazla öğrenecek ve sorulara daha iyi yanıt verebilecek.

"EBA Asistanı"ı nerede bulabilirim?
EBA Asistan, www.eba.gov.tr adresinde, kullanıcılarının aşina olduğu şekilde sağ alt köşede yerini aldı bile. Turuncu gülümseyen yüz ikonuna tıklayan ister öğrenci, ister öğretmen, ister veli olsun, asistanlarını kolayca kullanabilecek.

Kullanıcılar; "Şifremi nasıl alırım?", "Sisteme nasıl girerim?", "3. sınıfta yarın hangi dersler var?", "Ders programına nasıl ulaşırım?", "Öğretmenime soru sorabilir miyim?"  gibi sorularını "EBA Asistan"a yönelttiğinde kullanılan yapay zeka sistemi, serbest metin şeklinde yazılanları anlıyor, bu sorulara ilgili cevabı veriyor ve kullanıcıları en doğru şekilde yönlendiriyor.  Örneğin ilkokul 4. sınıftaki çocuğunuz için ders programını istediğinizde bunu bulup size sunuyor. İlk kez şifre alacaksanız bunun için yapmanız gerekenler konusunda çok basit ve anlaşılır şekilde yönlendirme yapıyor.